Jesteś tutaj: Strona główna
Projekty EFS
Statystyki graficzne

Dzień Przedsiębiorczości 26.04.2017r.

            Dnia 26 kwietnia 2017 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce w ramach czternastej edycji programu „Dzień przedsiębiorczości” odbyło się spotkanie z uczniami z klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce.

            Głównym zadaniem „Dnia przedsiębiorczości” jest ułatwienie młodzieży licealnej podejmowanie trafnych decyzji dotyczących  planowania przez nich samych drogi edukacyjnej i zawodowej. Dzięki wizycie w PUP w Sokółce uczniowie mogli dokładnie zapoznać się z działalnością Urzędu, poznać zadania poszczególnych działów oraz spotkać się z jednym z czołowych sokólskich przedsiębiorców – panem Eugeniuszem Mieczkowskim, Prezesem Zakładu Wyrobów Gumowych „GENES” w Sokółce.

            Spotkanie rozpoczęła dyrektor PUP – Pani Małgorzata Ejsmont, która przywitała młodzież, grono pedagogiczne oraz gościa specjalnego – przedsiębiorcę Eugeniusza Mieczkowskiego. Pani dyrektor podczas swojego wystąpienia opowiedziała młodzieży o działaniach jakie podejmuje urząd, aby pomóc klientom w doprowadzeniu do skutecznego zatrudnienia.

            Kolejną częścią spotkania było wystąpienie Pana Prezesa Eugeniusza Mieczkowskiego. Przedsiębiorca opowiedział młodzieży historię swojej kariery zawodowej i zapoznał młodzież z podstawami prowadzenia własnej działalności gospodarczej.  To spotkanie pomogło uzmysłowić młodzieży, jak ważne jest dokładne i szczegółowe poznanie swojej branży oraz to, że sukces można osiągnąć wyłącznie dzięki swojej ciężkiej pracy, wytrwałości, ciągłemu dokształcaniu się, doskonaleniu swoich umiejętności a także dokładnemu studiowaniu potrzeb rynku.

            Po spotkaniu z przedsiębiorcą młodzież została zapoznana z zakresem tematycznym dalszej części spotkania, które szczegółowo odnosiło się do głównych zadań Powiatowego Urzędu Pracy. Podczas trwania tego segmentu uczniowie mogli zaznajomić się z działaniami poszczególnych oddziałów działających w PUP.

            Pierwszą komórką, z której działaniami zapoznała się młodzież z „sokólskiego ogólniaka” był Dział Ewidencji i Świadczeń. Pani Marta Szlis – kierownik działu opowiedziała młodzieży o tym, jak wygląda rejestracja w urzędzie, jakie dokumenty i warunki są potrzebne, by móc się zarejestrować oraz przedstawiła, czym są i w jaki sposób można nabyć prawa do zasiłku oraz dodatku aktywizacyjnego.

            Następnie młodzież zapoznała się z głównymi zadaniami pośrednika pracy. Pani Grażyna Kalenik, która w PUP zajmuje się właśnie pośrednictwem, opowiedziała młodzieży, jak wygląda współpraca pośrednika pracy z osobą bezrobotną oraz pracodawcą.

            Kolejnym działem, z którego zadaniami zapoznali się uczniowie, był Dział Instrumentów Rynku Pracy. Pani Anna Olechno – specjalista ds. programów omówiła następujące instrumenty rynku pracy: staż, bon stażowy, bon na zasiedlenie, prace interwencyjne, refundacja za osoby do 30 roku życia, wyposażenie stanowiska pracy, dotacja. Wskazała w szczególności na korzyści wynikające z aktywizacji w ramach każdego z nich i to zarówno dla osoby bezrobotnej, jak i dla pracodawcy. Udostępniono również uczniom ulotki dotyczące omawianych instrumentów.

            Kierownik Działu Usług i Rynku Pracy – Pani Monika Wiszowata przybliżyła młodzieży tematykę dotyczącą warunków realizacji i uczestnictwa w szkoleniach grupowych i indywidualnych. Uczniowie poznali zasady organizacji szkoleń i możliwości ich finansowania. Dodatkowo poznali kierunki szkoleń i zawodów, na które obecnie występuje zapotrzebowanie na rynku pracy, co ułatwi im planowanie dalszych kierunków rozwoju.

            Kolejne wystąpienie należało do Pana Karola Puszko, który pracuje w Dziale Programów i Projektów. Pracownik próbował zachęcić młodzież do aktywnego udziału w prezentacji, podczas której opowiedział o sposobie przygotowania projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i pozyskiwania środków finansowych z innych źródeł zewnętrznych na wsparcie osób bezrobotnych.

            Formalną część spotkania zakończyła prezentacja Pani Zuzanny Akimowicz – doradcy zawodowego, która opowiedziała młodzieży o szczegółach swojej pracy.

            Spotkanie zakończyło się, krótką „wycieczką” po Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce, a dokładniej po Centrum Aktywizacji Zawodowej. Młodzież mogła sprawdzić jak działa system kolejkowy oraz zobaczyć jak wyglądają stanowiska pracy poszczególnych pracowników Centrum.

           

             

 

Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce składa podziękowania  za przybycie wszystkim uczestnikom spotkania. 

 

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Eugeniusza Mieczkowskiego – Prezesa Zakładu Wyrobów Gumowych „GENES”, za poświęcony czas i zaangażowanie oraz za wprowadzenie młodzieży w tajniki prowadzenia własnego biznesu.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

Aktualność dodana przez: Agnieszka Kirejczyk (2017-05-09 10:08:21) , zredagowana przez: Agnieszka Kirejczyk (2017-05-09 10:48:10)
Data wydarzenia : 2017-05-09
Data publikacji : 2017-05-09

Galerie zdjęć

Fotokod (QR Code) - zapisz adres strony w komórce

QR CODE Jeśli posiadasz w swoim telefonie aplikację odczytującą Fotokody (kody QR), możesz z łatwością zapisać adres do tej strony. Wystarczy uruchomić aplikację i nakierować aparat na ten kod, a adres strony zostanie wyświetlony w telefonie. Dzięki temu możesz błyskawicznie przesłać link znajomym przez wiadomość SMS, lub zapisać go w telefonie i odwiedzić ją później.

Adres: http://pupsokolka.pl/wydarzenie/242/dzien-przedsiebiorczosci-26-04-2017r-