Rozmowa o przyjęcie do pracy w kopalni

Jednym z najpotężniejszych bogactw geologicznych jest węgiel kamienny. Jego wydobycie utrzymuje się na wysokim poziomie rok rocznie. Jest odnawialnym źródłem energii. Posiada wysoką wartość kaloryczną. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się go jako paliwo. Nie moglibyśmy rozważać o jego zastosowaniu bez ciężkiej pracy górników. Trzeba szanować ich pracę. Napisaliśmy dla ciebie poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej. Zapraszamy do owocnej lektury!

Szereg specjalistycznych prac zmierzających do wydobycia węgla na powierzchnię wymaga pracy górników o różnych specjalności. Jednak ich praca na tym się nie kończy. Jeśli pokłady węgla skończą się w danym miejscu, są oni odpowiedzialni za dokładne wypełnienie powstałej szczeliny wyznaczonym do tego celu materiałem. Praca w tym zawodzie jest wykonywana w trudnych warunkach. Pracują na różnych głębokościach w bardzo zróżnicowanych warunkach.

Pod ziemią mogą  napotkać zarówno niezwykłą wilgoć i zimno, gorąco lub chłód. Napotykana temperatura zmienia się wraz z przemieszczaniem się.  Jednym z podstawowych kryteriów stawianych kandydatom jest nienaganna kondycja zdrowotna. Górnicy są poddawani regularnym badaniom ze względu na warunki pracy oraz podatność na choroby zawodowe. Konieczna jest także ścisła współpraca z pracownikami i wzajemne wspieranie się w nerwowych sytuacjach. W zawodzie tym zatrudniani są absolwenci szkoły zawodowej, jednak do uzyskania awansu konieczny jest dyplom ukończenia technikum lub szkoły wyższej.

Czekająca cię rozmowa kwalifikacyjna jest decydującym etapem postępowania rekrutacyjnego. Jak każde spotkanie oficjalne, rządzi się swoimi dawno określonymi prawami. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które powinieneś przemyśleć w ramach przygotowań do spotkania z pracodawcą. Przede wszystkim zadbaj o schludny wygląd.

  1. Zaplanuj swój czas tak, aby na miejscu spotkania zjawić się już 10 minut przed wyznaczonym terminem. Dzięki temu zyskasz  czas na zebranie myśli i przygotowanie postawy.
  2. Pamiętaj, że podczas rozmowy z pracodawcą powinieneś okazać należny mu szacunek. zadbaj o swoją prezencję. Nie musisz zakładać ślubnego garnituru ale sprawdź, czy masz w szafie czystą koszulę i eleganckie spodnie oraz koniecznie wypastowane buty.
  3. Podczas spotkania zaprezentuj się jako osoba godna nazwaniem mianem górnika. Zaznacz, iż cieszysz się wzorowym zdrowiem i wysoką odpornością na stres. Jesteś dyspozycyjny i możesz pracować na zmiany. Powiedz, że jesteś spostrzegawczy i szybko podejmujesz decyzje. Wykaż się dobrym poczuciem humoru, który umili czas kolegom podczas wykonywania obowiązków w ciężkich warunkach.
  4. W swoim portfolio załącz wszelkie dyplomy i certyfikaty ukończonych szkół oraz kursów doskonalących. Rekruter chętnie zapozna się także z pochlebnymi ci referencjami. Jeśli aplikujesz do swojej pierwszej pracy, postaraj się o pozytywną opinię z miejsca odbywania praktyki uczniowskiej.

Bądź dobrej myśli i zachowaj pewną siebie postawę, a pracodawca zatrudni cię na stanowisku górnika.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl