Operator maszyn produkcyjnych: rozmowa kwalifikacyjna

Operator maszyn produkcyjnych to specjalista, który zajmuje się obsługą i konserwacją maszyn używanych w firmach i przedsiębiorstwach, podczas procesów produkcyjnych. Osoba ta musi posiadać wiedzę z zakresu budowy stosowanych maszyn, ich obsługi, właściwości i zasad serwisowania. Operator maszyn produkcyjnych powinien biegle obsługiwać wybrane modele urządzeń, potrafić je zaprogramować i naprawić ewentualne usterki. Masz odpowiednie kwalifikacje i chcesz pracować w tym zawodzie? Pamiętaj o tym, że kluczowym momentem w procesie rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna.

W pracy operatora maszyn produkcyjnych ważne jest kierunkowe wykształcenie (mechaniczne) oraz doświadczenie zawodowe. Dobry kandydat na to stanowisko powinien mieć chęć do pracy i techniczne zdolności. Ponadto operator maszyn produkcyjnych musi być dokładny, cierpliwy i sumienny. Jest to dość ciężka praca, a zarobki są zróżnicowane, w zależności  od miejsca i wielkości firmy. Jeśli naprawdę zależy ci na pracy operatora maszyn produkcyjnych, to musisz dobrze przygotować się do rozmowy o pracę.

Czasem niektórym osobom wydaje się, że rozmowa kwalifikacyjna to zwykłe spotkanie, które nie ma większego znaczenia w procesie rekrutacyjnym. Nic bardziej mylnego. Interview z rekruterem to najważniejszy punkt całego postępowania kwalifikacyjnego. Właśnie wtedy pracodawca może ocenić, czy nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz. Warto należycie przyłożyć się do tej części rekrutacji, bo dzięki niej możemy otrzymać wymarzoną pracę.

Nie masz doświadczenia w rozmowach w sprawie pracy? Boisz się, że popełnisz błąd, który zdyskwalifikuje cię w oczach komisji rekrutacyjnej? Poniżej zamieszczony jest krótki poradnik, który pomoże ci dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

Co zrobić, aby w trakcie spotkania przekonać do siebie komisję kwalifikacyjną?

  1. Postaraj się dowiedzieć kilku informacji na temat firmy, do której aplikujesz. Możesz zostać zapytany o profil działalności bądź zasięg oddziaływania.
  2. Przed rozmową dobrze wypocznij, abyś na interview wyglądał świeżo i rześko.
  3. Ubierz się elegancko i skromnie. Zrezygnuj ze zbyt wielu dodatków, które nie są potrzebne.
  4. Przeczytaj kilka razy twoje CV – musisz je znać szczegółowo, gdyż rekruter może chcieć zgłębić jakiś temat.
  5. Nigdy nie wypowiadaj się negatywnie o poprzednim pracodawcy. Jeśli będziesz go krytykował, to będzie to sygnał, że nie jesteś godny zaufania.
  6. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, ale nie wpatruj się w niego cały czas.
  7. Po zakończeniu spotkania w sprawie pracy podziękuj za poświęcony czas.

Powyższe rady będą z pewnością pomocne, kiedy będziesz przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie każdej pracy. Jeśli zastosujesz je w praktyce, to stanowisko operatora maszyn produkcyjnych będzie na wyciągnięcie twojej ręki.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl