Kontroler finansowy na rozmowie o pracę

W każdym większym przedsiębiorstwie strategiczne decyzje podejmowane są dzięki decyzjom kontrolera finansowego. W mniejszych firmach to stanowisko samodzielne, duże spółki proponują je jako stanowisko kierownicze. Niezależnie od wielkości firmy, rozległa wiedza z zakresu rachunkowości finansowej jest niezbędna. Jeżeli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć czas na  przygotowanie się do niej. Nie marnujmy więcej czasu i zaczynajmy.  Miłej lektury poradnika.

Osoba zatrudniona na stanowisku kontrolera finansowego bierze udział w planowaniu polityki rachunkowej przedsiębiorstwa. Twoje potencjalne obowiązki mają szerokie spectrum. Twój dzień będzie wypełniała ciągła kontrola decyzji księgowych oraz sprawozdań finansowych i ważności faktur. Niezbędna w tym celu jest znajomość obowiązujących przepisów prawnych i wewnętrznych regulaminów oraz planów budżetowych na dany okres rozliczeniowy. Niezbędnym wymaganiem w związku z tak odpowiedzialnymi zadaniami jest ukończenie wyższej uczelni ekonomicznej.

Stanowisko to powierzane jest zarówno kobietom jak i mężczyznom. Średnie zarobki plasują się w granicach 8000 do 10 000 złotych. Czasami obowiązki są powierzane osobom niepełnosprawnym, o ile ich zaburzenie pozwala na samodzielne i bezpieczne wykonywanie zleconych zadań.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko kontrolera finansowego jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Pamiętaj, że spotkanie będzie miało charakter oficjalny i rządzi się swoimi prawami. Jeżeli zależy ci na tej pracy, nie pozwól sobie na jakiekolwiek zaniedbania. Przeanalizuj uważniej poniższe punkty.

  1. Sprawdź, czy masz w szafie czystą koszulę lub bluzkę w białym lub jasnobeżowym kolorze oraz wyprasowany garnitur. Wypastuj buty i załóż delikatną biżuterię. Zapomnij o wyzywającym makijażu.
  2. Przyjdź punktualnie. Miłą praktyką jest przybycie na miejsce spotkania 10 minut przed wyznaczonym czasem. Świadczy to o poważnym podejściu do swoich obowiązków w przyszłości.
  3. Przygotuj oryginały dyplomów ukończenia studiów z zakresu finansów i rachunkowości. Mile widziane są dodatkowe umiejętności potwierdzone certyfikatami. Znajomość języków obcych na poziomie co najmniej średniozaawansowanym przybliża cię do sukcesu interview.
  4.  Przekonaj rekrutera do siebie za pomocą pochlebnych referencji oraz opinii z realizowanych praktyk oraz stażów. Zaprezentuj swoje kluczowe w zawodzie kontrolera finansowego umiejętności twarde i miękkie. Nade wszystko skup się na zdolnościach analitycznych, doskonałej organizacji pracy indywidualnej i zespołowej oraz wysoką odpornością na stres.
  5. Zapoznaj się z interesującą cię firmą. Zdobądź informacje z różnych źródeł wiedzy. Określ jej pozycje na rynku oraz opinie, jakimi cieszy się wśród klientów. Przedstaw autorski plan rozwoju placówki.  Potwierdzisz swoją wiedze za zakresu polityki rynkowej i prawa finansowego.

Podczas rozmowy z pracodawcą zachowaj pewną siebie postawę a wszystko pójdzie po twojej myśli.

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl