Analityk finansowy przed rozmową o pracę

Praca z danymi finansowymi jest niezwykle odpowiedzialna. Analiza raportów związanych z obrotem pieniądza jest tak samo ważna jak prognozowanie na temat przyszłych poczynań przedsiębiorstwa.  Duże firmy wiedzą jak ważne są decyzje związane z kapitałem dlatego coraz częściej zatrudniają analityków finansowych. Jeżeli odebrałeś niedawno telefon z zaprószeniem na rozmowę kwalifikacyjną, nie zmarnuj swoje szansy.  Trudny proces przygotowań ułatwi ci nasz poradnik. Zawarliśmy z nim wiele cennych informacji i wskazówek, które ułatwią ci godne korzystne zaprezentowanie swoje osoby. Życzymy więc owocnej lektury!

Główne zadania analityka finansowego skupiają się wokół wspomagani procesów podejmowania decyzji kapitałowych. W zależności takich czynników jak forma własności firmy, rodzaj branży w której działa, oraz jej wielkości i zasięgu prowadzonej działalności zadania te obejmują: sporządzanie i prezentowanie analiz, ocenę wpływu danych na potencjalny rozwój, szeroko pojęte doradztwo, oraz współpraca z instytucjami  i klientami. Praca na tym stanowisku jest więc typowo biurowa i wiąże się z powstaniem chorób zawodowych.

Wielogodzinna praca przy monitorze komputera, sztucznym oświetleniu może powodować przemęczenie oczu i obciążenie kręgosłupa. Efektywne wykonywanie obowiązków analityka finansowego ułatwiają zainteresowania naukowe, z zakresu zarządzania, oraz sytuacji na rynku branżowym. Niezbędna jest także mu umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi oraz zachowania niezależności własnych opinii w stosunku do otoczenia. Do podjęcia pracy niezbędne jest wykształcenie wyższe. Największe szanse absolwenci finansów, bankowości i rachunkowości.

Musisz wiedzieć, że czekająca cię rozmowa kwalifikacyjna jest spotkanie oficjalnym. Z tej racji należy jej się szacunek oraz postępowanie według dawno przyjętych schematów. Dlatego właśnie dokonaj refleksji nad tym o czym powinnaś pamiętać.

  1. Dobierz odpowiedni strój tak, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Analityk finansowy powinien być w dobrej komitywie z garniturem oraz dopasowana garsonką.
  2. Zaplanuj czas podróży tak, aby się nie spóźnić. W przeciwnym razie twoje szanse na zatrudnienie przepadną z kretesem.
  3. Sprawdź elementy swojego portfolio. Zamieść w nim szczególnie oryginały dotychczas przesłanych dokumentów aplikacyjnych. Zwróć uwagę rekrutera na odbyte kursy i szkolenia, które poszerzyły twoje kompetencje zawodowe i kwalifikacje.
  4. Zaprezentuj się jako osoba, której zależy na aktywnym udziale w kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy w środowisku branżowym. Równie ważna jest znajomość języków obcych na poziomie co najmniej średniozaawansowanym. Z racji prestiżu i częstotliwości użytkowania najpopularniejszy jest język angielski.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentuj pewną siebie postawę analityka finansowego, a to stanowisko na pewno będzie twoje!

Opublikowany przez Mariusz Bachrynowski

Mariusz Bachrynowski od lat zajmuje się rekrutacją dla firm z obszaru IT i nowych technologii. Absolwent socjologii na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzieli się na łamach serwisu pupstrzelin.pl